Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Nałęczów - Fotografie Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie„Pracowania artystyczna Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie 1911- 1921” -wernisaż

7 lipca 2014 r. o godzinie 12.30 pod budynkiem Urzędu Miasta nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „Pracowania artystyczna Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie 1911- 1921”. Inspiracją do zorganizowania wystawy była chęć pokazania dorobku artystycznego Zbigniewa Czarkowskiego, który przez dziesięć lat prowadził swoją pacownię fotograficzną w Nałęczowie. Zaskakujace jest, iż jest on mało znanym artystą. Jego nazwisko nie pojawia się bowiem w żadnych opracowaniach dotyczących Nałęczowa. Można domniemywać, że sytuacja ta wynika z dużej konkurencji na ówczesnym rynku fotograficznym w miejscowości uzdrowiskowej. W wyniki tego w 1921 roku dochodzi do zamknięcia zakładu fotograficznego. Przyczynami zawieszenia działalności były także brak funduszy na produkcję i rozpropagowanie swoich pocztówek, oraz płytki rynek miejscowej fotografii okazjonalnej.

Wystawa prac Czarkowskiego ma również za zadanie przybliżyć zarówno mieszkańcom uzdrowiska, jak i przebywającym tu kuracjuszom, przebieg życia codziennego ówczesnych mieszkańców Nałęczowa. Zaprezentowane fotografie przedstawiają sceny związane ze zwyczajami i obrzędami religijnymi, uroczystościami historycznymi czy krajobrazy Nałęczowa i pobliskich miejscowości. W kolekcji znajdują się również fotografie upamiętniające pobyt szóstego pułku piechoty Legionów Polskich w Nałęczowie.

Wystawa zbudowana jest z czterech elementów – wystawy plenerowej umiesczonej przed Urzędem Miejskim, oraz 100 fotografii w dużym formacie rozmieszczonych w budynkach Urzędu Miasta, Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Najstarsze zachowane zdjęcia Nałęczowa pochodzą z 1911 roku. Wystawę przed Urzędem Miasta będzie można podziwiać przez rok.

Autorką scenariusza wystawy jest pani  Janina Babinicz - Witucka. Która na podstawie rozmów z rodziną Zbigniewa Czarkowskiego była wstanie przybliżyć sylwetkę tego zapomnianego fotografa.

W otwarciu udział wzieło kilkadziesiąt osób. Swoją obecnością zaszczyciły nas wnuczki Zbigniewa Czarkowskiego.

Organizacja wystawy jest częścią projektu pn. „W starej fotografii” promującego dziedzictwo kulturowe obszaru Trójkąta Turystycznego, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Zbigniew Czarkowski urodził się 2 sierpnia 1890 roku w Siemiatyczach. Jako syn lekarza zgodnie z wolą rodziców rozpoczął studia medyczne w Warszawie. Jednakże po dwóch latach zrezygnował. Przeniósł się do szkoły technicznej Wawelberga i Rotwanda. Nie ukończył jej jednak ze względu na wybuch I Wojny Światowej. Związki Czarkowskiego z Nałęczowem wydają się być wczesne. Bardzo prawdopodobne, iż przebywał tu podczas wakacji jako gimnazjalista, gdyż jego ojciec był ordynatorem Zakładu Leczniczego od 1907 roku.

Agnieszka Woś


kasai1.com strony internetowe Lublin

Losowe artykuły

Jagiełło - projekt pomnika Marian Pudełko

Marian Pudełko nałęczowski rzeźbiarzProjekt pomnika króla Władysława Jagiełły. Fotografie przedstawiają gipsowe projekty pomnika do akceptacji przez zamawiającego.

Więcej…

Kronika KOR LOK t.4 cz1

Kronika Klubu Żołnierzy Rezerwy w NałęczowieKronika Klubu Oficerów Rezerwy LOK w Nałęczowie. Wiele ciekawych artykułów o Nałęczowie.

Więcej…

Losowe artykuły

Światowy dzień inwalidy i osób niepełnosprawnych 2014

Obchody Europejskiego Dnia Seniora 2014 w Nałęczowie14 kwietnia 2016 r. zorganizowane zostały uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych

Więcej…

Belcanto 2010

Belcanto - VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalny w Nałęczowie Belcanto - VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalny w Nałęczowie

Więcej…