Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Nałęczów- majówka z Panem Prusemtrakcyjny układ dni wolnych w sezonie 2016  sprawił, że można zaprosić mieszkańców i gości Nałęczowa na podwójną majówkę:

A patriotyczną na początku miesiąca i tradycyjną Majówkę z Panem Prusem w końcu majowych dni.
Właściciele Siedliska „U Krzysztofa” w Kolonii Drzewce ( usytuowanego 100 m od szkoły podstawowej) chętnie będą gościć turystów pieszych, rowerowych i samochodowych poza ofertą sezonu w dniach 1-3 maja oraz 27-29 maja.


Zachętą do odwiedzin niech będzie odtworzona w całości, zniszczona huraganem, wystawa jubileuszowa „ W kręgu nałęczowskich Ziemianek” wg scenariusza W. Dobrowolskiej-Łuszczyńskiej i I. Nowotny. Wykonał ją w nowej wersji technicznej pracownik NOK, plastyk, Leszek Madejski. 18 oprawionych profesjonalnie fotogramów ozdobiło ściany znajdującej się w siedlisku Pracowni Regionalnej „W Stronę Ziemianek”. Wystawa bazująca na oryginalnych zdjęciach Zbigniewa Czarkowskiego i Feliksa Soczki zawiera : kalendarium Nałęczowa z lat 1908-1936, informacje o ideach i strukturach stowarzyszeń polskich ziemianek, w tym Towarzystwa Zjednoczonych Ziemianek Lubelszczyzny, fotografie pierwszych uczennic szkoły gospodarczej i zapisy dziennikarskie związane z otwarciem kursów dla dziewcząt.
 Kolejne plansze pokazują fotografie lubelskich ziemian, będących dobrodziejami i opiekunami szkoły, w tym mieszkańców pałaców w Antopolu i Bronicach; ilustrują kłopoty związane z budową odrębnej siedziby dla Szkoły Ziemianek pod Jabłuszkiem. Odrębną planszę poświęcono Marii z Jarocińskich Kleniewskiej, autorce programu dla nałęczowskiej szkoły. Plansza VIII mieści fotografie wieloletniej kierowniczki szkoły, Aleksandry Serwatowskiej , oraz pozostałej kadry pedagogicznej szkoły, w tym katechetek – hrabianek Roztworowskich z Kębła : Nuny i Marii oraz nauczyciela rysunku  artysty rzeźbiarza Jana Żylskiego. responsywne strony www Lublin
 

Plansze od IX – XIII ukazują specyfikę nauczania : formy organizacyjne placówki, przykłady edukacji ogólnokształcącej i patriotycznej, zawodowej, artystycznej i związanej z pracami domowymi, przyszłych „perfekcyjnych pań domu”. Ciekawie prezentują się na kolejnej planszy galowe mundurki dziewcząt, samodzielnie tkane, szyte i haftowane, a prawdziwym ewenementem  jest zdjęcie z planszy XV, gdyż do niedawna nikt w Nałęczowie nie wiedział, że uczennice ze Szkoły Ziemianek uczestniczyły także w ściśle tajnej edukacji wojskowej  , organizowanej przez POW, w majątku państwa Śliwińskich w Antopolu, zasilając później kadry Legionów marszałka Piłsudskiego. Ostatnie trzy plansze pokazują, jak uczennice i ich nauczycielki służyły wiedzą mieszkańcom Nałęczowa i dzisiejszej gminy, podkreślając walor tradycji ojczystej, a także jak po 100 latach ich dzieło kontynuują regionalistki z Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Klubu Rękodzieła „Ziemianka”.
Dzieci mogą wędrować po sadzie i wąwozie, śledząc ścieżkę dydaktyczną : Przyjaciele sadu i wąwozu. W Przytulisku Zająca, na Plaży Lisa, Letnisku Wiewiórki, Pensjonacie Jeża, Domu Borsuka i Jadalni Dzika poznają zwyczaje wybranych zwierząt. Dla rowerzystów przygotowano stojaki na rowery.

Pasjonaci turystyki kulturowej będą mogli także zapoznać się z działaniem tradycyjnego warsztatu tkackiego, poznać nowe metody uprawiania turystyki: questing i geocaching.
Na tę terenową grę szczególnie serdecznie zapraszają podczas tegorocznej Majówki z Panem Prusem, licealistki z Puław, entuzjastki geocachingu: Edyta Dymek i Wiktoria Kaczorowska. Trasa biegnie z Kębła do Kurowa, przebiegając przez siedlisko w Kolonii Drzewce. Organizatorki zapewniają, że w niektórych skrzyneczkach na trasie ukryte zostaną przedmioty związane z Bolesławem Prusem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opencaching.pl. 

WDŁ

Siedlisko u Krzysztofa

 

 

 

 

 

Losowe artykuły

KWW Nałęczów Nasza Ojczyzna

Ulotka  wyborcza A. Ćwieka z 2010rokuGazetka wyborcza komitetu Nałęczów - Nasza Ojczyzna Andrzeja Romana Ćwieka - 2010rok

Więcej…

Piłsudski - popiersie - Marian Pudełko

Piłsudski - Marian Pudełko nałęczowski rzeźbiarzProjekt pomnika Józefa Piłsudskiego z pracowni nałęczowskiego rzeźbiarza Mariana Pudełko.

Więcej…

Losowe artykuły

Konferencja w Pałacu PROGRAM

Jan Stępień - LudzikiProgram spotkania w Nałęczowie w związku z książką „Polska bez Polskiego Czerwonego Krzyża?!” sala balowa Pałacu Małachowskich, 27.VI.2011 rok

Więcej…

viva il cantare nałęczów 2019 cz1

Międzynarodowy Festiwal i Kurs Sztuki Wokalnej "Viva il Cantare" w Nałęczowie. Koncert galowy - niedziela 4 sierpnia 2019 na placu przed Urzędem Miasta Nałęczów. Prowadzenie Beata Wardak I Leszek Świdziński. Orkiestra La Boheme de Varsovie pod dyrekcją Piotra Racewicza.

Więcej…