Udostępnianie fotografii z Nałęczów.Net

1. Fotografie ze strony www.naleczow.net - których jestem autorem udostępniane są bezpłatnie instytucjom które wcześniej uzyskały na to zgodę. Warunkiem jest pobranie ich ze strony we własnym zakresie co nie powinno być problemem. Wydawnictwa i portale które wcześniej uzyskały zgodę na wykorzystywanie fotografii mojego autorstwa w celach informacyjnych lub promocji Nałęczowa nie muszą prosić o taką zgodę za każdym razem.

2. Fotografie w pełnej rozdzielczości nie są udostępniane. Wynika to niestety z braku czasu.

3. Fotografie nie mogą być używane w mediach społecznościowych np facebooku

4. Fotografie nie mogą być pobierane i udostępniane na innych stronach w formie całych galerii.

 

Nałęczów - Pracownia Regionalna „W STRONĘ ZIEMIANEK” Tkactwo - Hafciarstwo - Questing Mieszkańcy Nałęczowa i jego okolic prezentują co czas pewien ciekawe pomysły, jak spędzić przyjemnie weekend, urlopowy tydzień

 czy zaplanować dłuższy wypoczynek na Płaskowyżu Nałęczowskim.  Od 1 maja 2014r. pojawi się nowa oferta turystyczna, związana  z oryginalną nałęczowską tradycją, a konkretnie z funkcjonującą w Domu na Jabłuszku „Szkołą Ziemianek” (1908-1936) . Zaledwie 1, 5 km od Nałęczowa, w malowniczo położonym na skraju Wąwozu Malinowego Siedlisku „U Krzysztofa”, rozpocznie działalność Pracownia Regionalna „W STRONĘ ZIEMIANEK” Tkactwo-Hafciarstwo-Questing.

Dotrzeć tam można spacerem, np. z kijkami do nordic walking, posługując się ulotką questową ( do pobrania w Informacji Turystycznej LOT , al. Kasztanowa 2  - Domek Gotycki w Parku Zdrojowym). Quest „Z Tezeuszem i Ariadną w labiryncie wąwozów lessowych” pozwoli turystom, jak po przysłowiowej nici Ariadny,  dotrzeć przez wąwóz Chmielewskiego, ul. Sołdka,  ul. Kombatantów, ul. Kamieniak, Kol. Chruszczów do Kolonii Drzewce i tam, pokonując nową szosą kolejny urokliwy wąwóz, przejść, obok trzeciej z kolei na trasie kapliczki maryjnej, do pracowni. Rowerzyści  szybko i bez trudu dotrą tu trasą rowerową (czarną : Nałęczów-Bronice). Za kol. Chruszczów trzeba wjechać na pętlę szlaku , skręcając na zachód  przy srebrzystych  barierkach. Na koniec można podjechać busem ( 7 minut jazdy) z centrum Nałęczowa ( Trasa: Nałęczów-Wąwolnica – Drzewce – Puławy) i wysiąść na przystanku  w Kolonii Drzewce, stąd 100 m do siedliska .
 

Gościnni gospodarze : Wiesława i Jan Łuszczyńscy zaproszą przybyłych do zapoznania się z drzewem genealogicznym rodu (oprac.graficznie przez Agnieszkę Czarnecką), dysponującego tym malowniczym zakątkiem ziemi, leżącym dziś w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, od ponad 200 lat. Zaprezentują fragmenty wystawy „W kręgu nałęczowskich Ziemianek” przygotowanej w 2008 r. na jubileusz 100-lecia powstania szkoły nałęczowskiej. Prezentowana w Galerii pod Lipami przed Urzędem Miejskim, cieszyła później przez ponad rok oczy zwiedzających pałac w Kozłówce. W „złotym namiocie” rozbitym  obok Pracowni  można będzie poznać na planszach historię tkactwa w Nałęczowie i gminie, wyłowić cechy „nałęczowskiego stylu”, zachwycić umiejętnościami członkiń Klubu Rękodzieła „Ziemianka”, zaznajomić z artystycznymi dokonaniami wnuczki  Ignacego Dąbrowskiego – Bogusławy Gałat, prawdziwej mistrzyni wycinanki ludowej. Babcia Basia (laureatka konkursu Fundacji Orange, jak też bohaterka filmu „Odkryj siebie w questingu”) i Dziadzio Krzyś – pasjonaci questingu zachęcą  także do spróbowania sił na trasie miniaturowego questu po sadzie i Wąwozie Malinowym, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można spotkać „Lessowego Minotaura”. Na trasie questu czekają na turystów ciekawe zadania związane z tkactwem, a w nagrodę można liczyć na pokaz tkania na warsztacie tradycyjnym poziomym.

W Izbie Produktów Lokalnych towarzyszącej pracowni nawet najbardziej wybredny Gość Siedliska odkryje unikalne wyroby rękodzielnicze: zachwycające hafty z motywami  certyfikowanej „Kolekcji nałęczowskiej” czy chodniki i kilimy nawiązujące wzornictwem do wyrobów z wystaw Szkoły na Jabłuszku. W sezonie natomiast czekają na turystów niebanalne smaki – owoce prosto  z drzewa w przyległym sadzie, gdzie królują stare odmiany owoców, przypominające nastroje sielskiego dzieciństwa podczas wypraw  do babci.
Wzruszająca tradycja polskiego ziemiaństwa, tajemnice „Rzemiosła w kolorze”, modne kierunki we współczesnej turystyce  to atuty niezwykłego siedliska.
                                                                                                                               A. Nowak

 

 Nałęczów - Pracownia Regionalna „W STRONĘ ZIEMIANEK” Tkactwo - Hafciarstwo - Questing

strony internetowe Lublin

strony www Lublin

strony internetowe Puławy

Losowe artykuły

Kościół w Nałęczowie - nocne fotki z drona

Zapraszam do obejrzenia galeria nocnych fot nałęczowskiego kościoła - fotki z drona

Więcej…

Festiwal Produktu Lokalnego w Nałęczowie

Festiwal Produktu Lokalnego w Nałęczowie - impreza przed UMiG w Nałęczowie. Festiwal Produktu Lokalnego w Nałęczowie - impreza przed UMiG w Nałęczowie.

Więcej…

Losowe artykuły

Nowa droga na Bochotnicy cz4

Nowa droga na Bochotnicy - prace trwają od 3 tygodni. Fotki z niedzieli 2020.10.25

Więcej…

Wybieram wodę - raport

Nałęczów - wybieram wodęStan odżywienia oraz zwyczaje żywieniowe dzieci w wieku 6-13 lat z gminy Nałęczów

Więcej…